Przejdź do treści

Włosy tłuste

Tłuste włosy mogą być trudne do układania, bowiem żadna fryzura nie utrzyma się na nich zbyt długo. Przetłuszczanie się włosów jest spowodowane nadmiernym wydzielaniem serum, istnieją jednak sposoby na pielęgnację tak problematycznych włosów.

Wytwarzanie łoju

Tłuste włosy są wynikiem łojotoku, czyli nadmiarem tłuszczu z gruczołów łojowych. Wytwarzanie łoju odbywa się w gruczołach łojowych, na których pracę wpływ mają dwa główne czynniki:

  • ich genetycznie uwarunkowana wielkość,
  • męskie hormony płciowe (androgeny).

Pod wpływem androgenów gruczołu łojowe osiągają określoną wielkość, hormony regulują również ilość wytwarzanego łoju. Łój, wnikając do mieszka włosowego natłuszcza włos i skórę wokół niego. Spełnia przy tym następujące zadania:

  • pomaga zachować im połysk i elastyczność,
  • chroni włosy przed wpływem czynników zewnętrznych,
  • zapobiega utracie wody.

Niekiedy jednak możemy mieć do czynienia z nadczynności gruczołów łojowych, czyli łojotokiem. Wówczas, w zależności od natury wytwarzanego łoju możemy wyróżnić:

  • łojotok tłusty,
  • łojotok suchy.

W przypadku pierwszego rodzaju łojotoku wydzielina gruczołów łojowych jest dość rzadka i ma oleista konsystencję. Łój pokrywa równomiernie skórę głowy oraz włosy, od nasady aż po koniec. Nawet po umyciu włosy szybko stają się znów tłuste i sklejone.

W przypadku łojotoku suchego wydzielina gruczołów łojowych jest znacznie gęściejsza, dlatego osadza się głownie na skórze i u nasady włosa, Pozostała część włosa może być sucha, a nawet łamliwa. Wydzielina gruczołów łojowych łączy się wraz ze złuszczającymi się komórkami naskórka, tworząc  tzw. łupież tłusty.

Problem tłustych włosów nasila jeszcze używanie produktów tłustych i oleistych.

Kuracja

Z racji tego, że czynność gruczołów łojowych uwarunkowana jest genetycznie, nie da się jej zmienić używając wyłącznie preparatów kosmetycznych. Nadmiar tłuszczu należy usuwać poprzez regularne mycie szamponem stabilizującym. Do walki z nadmiernym łojotokiem można stosować również wodorotlenek amonu, boraks i płyny ściągające. Płyny te sprawiają, że skóra nieznacznie się skurczy, zmniejszając produkcję tłuszczu. W sytuacji, kiedy skórę dodatkowo drażnią grzyby czy bakterię, warto zastosować środki przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze oraz płukanki zasadowe. Dobre rezultaty dają również takie zabiegi, jak trwała ondulacja lub inne chemiczne środki zmieniające wygląd włosów.

W pielęgnacji włosów tłustych pomocne są również ziołowe płukanki. Skrzyp, pokrzywa, łopian są doskonałym składnikiem preparatów przyrządzanych w domu. Wystarczy tylko garść ww. ziół bądź ich mieszanka oraz gorąca woda, by stworzyć napar. Wystudzonym płynem spłukujemy włosy.

Możemy również użyć specjalnych maseczek bądź świeżych liści pokrzyw sporządzając z ich płyn do nacierania głowy:

Płyn z pokrzyw

Składniki:

  • świeże liście pokrzywy,
  • 1 szklanka spirytusu

Wykonanie:

Garść liści pokrzyw zalewamy spirytusem lub czystą wódką. Przechowywać w szczelnie zamkniętym słoiku w ciemnym miejscu przez około dwa tygodnie. Po tym okresie czasu płyn odcedzamy przez gazę. Otrzymujemy gotowy pływ, który należy wieczorem wcierać w skórę głowy.

Maseczka cytrynowa

Składniki:

  • 2 cytryny

Wykonanie:

Wyciskamy sok z cytryn, następnie wcieramy go we włosy i pozostawiamy na 20 minut. Po tym czasie włosy spłukujemy letnią wodą. Cytryna ma działanie aseptyczne i ściągające, a skra głowy staje się świeża i zdrowa, bez stanów zapalnych. Maseczkę należy stosować raz w miesiącu.

Podobnie, jak w przypadku innych problemów ze skórą i włosami szczególnie istotne jest zidentyfikowanie przyczyny powstawania łojotoku i jej wyeliminowanie. Tylko wówczas kuracja będzie naprawdę skuteczna.