Przejdź do treści

Dobór fryzury – twarz kwadratowa

Kształt głowy oraz fryzura powinny ze sobą harmonizować. Przy twarzy kwadratowej trudno jest osiągnąć tę równowagę, ale umiejętny dobór fryzury odwróci uwagę od szeroko rozstawionych oczu czy podkreślonego podbródka.

twarz-kwadratowa 

Fryzury dla kwadratowej twarzy

Wybór fryzury do twarzy kwadratowej powinien się koncentrować na optycznym wydłużeniu twarzy oraz retuszowaniu linii podbródka. Priorytetem przy twarzy kwadratowej jest jednak złagodzenie jej ostrych rysów i nadanie kobiecości. Fryzury zatem nie powinny być zbyt krótkie, zbyt proste i optycznie poszerzające linie kości policzkowych i żuchwy.

Decydując się na konkretne cięcie i uczesanie, warto zapoznać się z poniższymi wskazówkami:

  • Najlepszym pomysłem jest postawienia na uczesania o łagodnym kształcie oraz miękkiej linii, a także na asymetryczne cięcia. Przy tym kształcie twarzy szczególnie korzystnie wygląda wycieniowana fryzura, z włosami opadającymi od czubka głowy i zakrywającymi czoło.
  • Widoczną długość twarzy kwadratowej można wizualnie powiększyć  gładkimi, płaskimi fryzurami, bądź pomniejszyć – pełniejszymi.
  • Twarz kwadratowa źle wygląda w  otoczeniu geometrycznych linii, warto postawić zatem na cieniowanie i włosy łagodnie okalające czaszkę. Twarz o mocno zarysowanym czole wygląda korzystnie w wycieniowanej fryzurze, gdzie włosy opadają od czubka głowy zakrywając czoło. Jednak grzywka musi być zawsze połączona z cieniowaniem – z prostymi włosami sprawi, ze twarz wyda się ciężka, a rysy twarzy męskie.
  • Włosy mogą być długie bądź półdługie, lekko falowane – sprawdzają się loki w stylu Aniołków Charliego. Mogą one odwrócić uwagę od szerokiego czoła. Temu służyć mają również fryzury o znacznej objętości w górnych partiach.
  • Włosy powinny być wycieniowane na wysokości żuchwy – wyszczupla to mocno zarysowaną szczękę. Właśnie masywna szczęka jest powodem, dla którego zakazane dla twarzy kwadratowej są fryzury bardzo krótkie i gładkie oraz te, w których włosy kończą się na linii brody. Takie obcięcie może dodać twarzy dodatkowych kilka centymetrów szerokości.

Warto pamiętać, że przy tak problematycznym kształcie twarzy, decydując się na nieodpowiednią fryzurę sprawimy, że takie mankamenty, jak męska, szeroka żuchwa, będą szczególnie widoczne.