Przejdź do treści

Dobór fryzury – twarz owalna

Obecnie, za idealny kształt twarzy oraz głowy, uważany jest owal. Nie zawsze jednak nadawanie takiego kształtu za pomocą fryzury jest uzasadnione – czasami lepiej jest podkreślić oryginalną urodę i indywidualność klientki.

 twarz-owalna1

Twarz a fryzura

Fryzjer bardzo często ma do czynienia z pewnymi mankamentami urody, które powinny być zatuszowane oraz tymi, które warto wyeksponować. Posiadaczki twarzy owalnej mają ten komfort, że pasuje do nich większość fryzur. Wszystkie inne kształty twarzy można starać się sprowadzić do owalu dobierając odpowiednia długość włosów czy operując mniej lub bardziej zaakcentowanymi partiami uczesania. Fryzura musi jednak tworzyć wraz z twarzą harmonijną całość, inaczej nawet najlepsza fryzura straci na ogólnym odbiorze.

Ciecie i uczesanie

Do cech charakterystycznych owalnej twarzy można zaliczyć wysokie czoło i wyciągnięty podbródek – to twarz raczej szczupła i lekko podłużna. Dobierając fryzurę dla osoby o takim kształcie twarzy należy brać pod uwagę następujące wskazówki:

  • Nie należy się raczej decydować na fryzury o znacznej objętości, szczególnie w górnych partiach uczesania, bowiem taki zabieg optycznie wydłuży twarz.
  • Twarz owalna wygląda szczególnie korzystnie w obramowaniu włosów mocno wycieniowanych, a najlepiej, jeśli długość włosów sięga ramion.
  • Do tego kształtu twarzy pasują loki, począwszy od klasycznych drobnych loczków, po duży, spiralny skręt, a także fryzury, w których włosy podwinięte są do wewnątrz. Jednak to delikatne fale są optymalnym rozwiązaniem, szczególnie, jeśli towarzyszyć im będzie asymetryczny przedziałek.
  • W przypadku krótkiej fryzury warto zadbać o to wystrzępione boki (tzw. pazurki) zachodzące na policzki.
  • Najlepszą długością włosów przy twarzy owalnej jest długość sięgająca ok. 3 cm ponad linie brody.
  • Do twarzy owalnej doskonale pasuje grzywka, najlepiej z asymetrycznym przedziałkiem. Jeśli nie chcemy optycznie skrócić twarzy, grzywka powinna być prosta, zaś ukośna jeśli  chcemy zmniejszyć optycznie objętość twarzy.
  • Twarzy owalnej pasują wszelkie upięcia, kucyki i warkocze i inne fryzury, bazujące na upinaniu i wiązaniu włosów. Najlepiej, jeśli włosy są zaczesane do góry i lekko podniesione.
  • Twarz owalna nie wygląda dobrze jedynie w obramowaniu włosów ściśle przylegających do czaszki i przedziałka pośrodku głowy (najlepszym rozwiązaniem jest przedziałek boczny). Również długie włosy, opadające na twarz, zniekształcą jej piękny kształt.