Przejdź do treści

Dobór fryzury – twarz podłużna

Odpowiednią, dodającą uroku fryzurę, osiąga się wówczas, kiedy wymodelowana forma włosów pasuje do kształtu głowy.  Kluczem jest tu nie tyle osiągniecie kształtu idealnego, czyli owalu, ale równowaga. On właśnie sprawi, że odpowiednio dobrana fryzura nawet z twarzy podłużnej zrobi interesującą, umiejętnie maskując niedoskonałości urody i kształtu twarzy.

 twarz-podluzna

Fryzury dla twarzy podłużnej

Cechą charakterystyczną dla twarzy podłużnej jest posiadanie przynajmniej jednej z dwóch cech: wysokiego czoła albo dość długiej szczęki. Kości policzkowe nie są w konsekwencji tego wydatne, a na dodatek bywają nisko osadzone w stosunku do całej twarzy. Zazwyczaj więc wszystkie stylizacje mają za zadanie ukryć te mankamenty, a jednocześnie optycznie skrócić twarz, zmniejszając wydatność czoła i masywność szczęki.

Wśród gwiazd borykających się z problemami wizerunkowymi wiążącymi się z  tym kształtem twarzy, można wymienić: Hilary Szwank, Sahar Jessica Parker i Lisę Kudrow.

Jakie fryzury są zatem dla pociągłej twarzy są najbardziej korzystne?

  • Przy twarzy pociągłej sprawdzają się fale i loki, zarówno mocno wycieniowane w taki sposób, by tworzyły wrażenie artystycznego nieładu, jak i gładko uczesane, ale koniecznie z grzywką. Na wyjątkowe okazje włosy można upiąć nisko nad karkiem.
  • Fryzury powinny miękko okalać twarz, z dużą ilością włosów, ten kształt lubi fryzury puszyste.
  • Należy unikać  prostych linii i cięć do szyi i ramion. Postrzępione włosy (od połowy wysokości szczęki) sprawiają, że twarz nabiera odpowiednich proporcji.
  • Pełne grzywki są sprzymierzeńcem w ukrywaniu niedociągnięć urody, bowiem optycznie skrócą długą twarz. Dopuszczalne są zarówno grzywki proste, jak i asymetryczne.
  • Przy podłużnej twarzy dobrze sprawdzają się włosy krótkie, również asymetryczne i cieniowane, najlepiej z grzywką dłuższą od pozostałej części włosów.
  • Warto wybrać fryzurę typu bob z włosami nie dłuższymi niż do połowy brody lub lob. Przedziałek może być na środku głowy, ale fryzura powinna być wymodelowana przy użyciu szczotki i suszarki, włosy delikatnie podkręcone do wewnątrz.