Przejdź do treści

Dobór fryzury

Niezależnie od panującej mody, fryzura powinna być w każdym przypadku dobrana do kształtu twarzy. Fryzura nawiązująca do najnowszych trendów, wykonana przez najlepszego profesjonalistę, nie doda nam uroku, jeśli nie będzie wykonana z uwzględnieniem naszych indywidualnych cech i budowy twarzoczaszki. Cięcie tworzyć ma bowiem ramę dla twarzy, ma harmonizować wszelkie jej niedostatki oraz podkreślać mocne strony.

dobor-fryzury

Wybór fryzury

Wiele osób opiera swoje wybory na zauważonych w czasopismach zdjęciach modelek czy aktorek i domaga się w salonie fryzjerskim wykonania dokładnie takiego samego uczesania. Niestety, często efekt jest katastrofalny, a włosy wydają się zupełnie nie pasować do typu urody, kształtu twarzy i osobowości. Dobry fryzjer powinien zasugerować, że wybrana przez nas fryzura nie jest odpowiednia oraz zasugerować inną. Mimo początkowego sprzeciwu, każda kobieta doceni starania fryzjera – wszak wymaga się od niech inicjatywy.
Przed dokonaniem cięcia czy tylko ułożenia włosów, fryzjer powinien wziąć pod uwagę wiele czynników, m.in. kształt twarzy i głowy. Wystarczy spojrzeć na twarz danej osoby, by zauważyć jej indywidualne cechy – twarz może być bowiem okrągła, owalna, podłużna, prostokątna, kwadratowa, w kształcie serca bądź w kształcie gruszki. Za kształt idealny uważa się owal, bowiem pasuje do niego większość fryzur.

Ustalanie kształtu twarzy

Uważa się, że wśród kształtów twarzy można wyróżnić sześć podstawowych typów.
Korzystając z niżej wymienionych wskazówek można łatwo określić kształt swojej twarzy, co nie tylko pomoże w wyborze odpowiedniej fryzury, ale ułatwi również wykonanie optymalnego makijażu.

• Twarz owalna – charakteryzuje się wysokim czołem i wydłużonym podbródkiem.

• Twarz okrągła – charakteryzuje się pełnymi policzkami, zaokrągloną brodą i niskim czołem.

• Twarz kwadratowa – charakteryzuje się wystającymi kościami policzkowymi oraz szerokim czołem i żuchwą.

• Twarz w kształcie gruszki – charakteryzuje się wąskim czołem, szeroką szczęką i policzkami.

• Twarz w kształcie serca – charakteryzuje się szerokim czołem, kości policzkowe są wyraźnie zarysowane, broda jest mała.

• Twarz prostokątna – charakteryzuje się ciężką strukturą kości, kwadratową szczęką, szerokim czołem o wyraźnie zarysowanych katach, płaskimi, niemal niewidocznymi kościami policzkowymi.

• Twarz podłużna – ten kształt często mylony jest z twarzą prostokątną, bądź owalną. Charakterystyczne dla tego kształtu jest wysokie czoło lub wydłużona broda, wyciągnięte rysy, wydłużona szczęka oraz wysokie i szerokie czoło.