Przejdź do treści

Pielęgnacja włosów

O ile grubość i gęstość włosów są cechami dziedzicznymi, to na ich wygląd i ogólną kondycję mamy zdecydowany wpływ.  Istotnymi elementami prawidłowej pielęgnacji włosów są szampony oraz odzywki, a także ich stosowanie.

Mycie głowy szamponem

Istnieje szeroka gama kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Przed ich wyborem warto dokładnie zapoznać się z ich składem chemicznym oraz wskazaniami producenta.

Pielęgnacje zaczynamy od zastosowania szamponu odpowiedniego dla rodzajów włosów bądź problemu z którym się zmagamy (np. szampon dla włosów przesuszonych). W przypadku użycia niewłaściwego szamponu włosy mogą stać się trudne do ułożenia, suche i łamliwe bądź matowe czy elektryzujące. Właściwy wybór szamponu powinien zależeć od kilku czynników:

  • typu, budowy i stanu włosów – delikatne włosy wymagają szamponu dodającego objętości, natomiast włosy sztywne – szamponu, który je zmiękczy i zwiększy ich podatność.
  • jakość wody – jeśli woda jest twarda, to szampony na bazie mydła mogą tworzyć osad. Należy zatem stosować preparaty pozbawione mydła.
  • częstości mycia  – w przypadku mycia włosów raz dziennie, wybierz szampon specjalnie przeznaczony do częstego mycia.
  • funkcji szamponu  – szampon może być przeznaczony do koloryzacji, wzmocnienia włosów, odżywienia ich, oczyszczenia itd.

Mycie głowy jest podstawowym zabiegiem, obejmującym zarówno czyszczenie włosów, jak i skóry głowy. Szampon ma za zasadnie m.in. usunąć bród, łój i wszelkie osady pokrywające skórę głowy oraz włosy. Mycie stanowi również przygotowanie włosów do innych zabiegów higienicznych, powinno być ponadto zabiegiem relaksującym i miłym.

Wydawać by się mogło, że mycie głowy to czynność banalna i nie można tu mówić o specjalnej technice. Tymczasem warto postępować według następujących kroków:

  1. Odkręć zimna wodę, następnie gorącą, grzbietem dłoni sprawdzając temperaturę wody. Zmocz wszystkie włosy.
  2. Nałóż szampon. Najpierw nalej go na swoją dłoń, a następnie ruchami gładzącymi nałóż na włosy i wmasuj myjąc także skórę głowy. Czyść włosy wykonując nimi ruchy rotacyjne.
  3. Dobrze spłucz. Upewnij się, ze na czole i linii włosów nie pozostał szampon.
  4. Jeśli skóra głowy oraz włosy są nada brudne, powtórz mycie.
  5. Zakręć wodę. Owiń włosy ręcznikiem. Jeśli istnieje potrzeba, w tym momencie zastosuj odżywkę.
  6. Łagodnie ściskając, lekko osuszaj ręcznikiem włosy usuwając zbędną wilgoć.
  7. Uczesz włosy  – najpierw końcówki, a następnie od korzeni w dół. Jeśli zaczniesz czesani od korzeni, włosy się zaplączą.

Mycie powinno być połączone z masażem głowy, który umożliwia środkom myjącym otoczenie włosów razem z cząsteczkami brudu.

Nakładanie odżywki

Dbałość o włosy nie ogranicza się wyłącznie do ich mycia. Warto zastosować odżywki, które chronią włosy przed utratą swojego naturalnego stanu bądź też pomagają włosom zniszczonym, poddanym zabiegom chemicznym. Mają następujące zalety:

  • wygładzają naskórek włosa,
  • zmniejszają plątanie włosa,
  • regenerują pęknięte obszary naskórka,
  • nadają włosom połysk,
  • pomagają zachować równowagę pomiędzy kwasowością a zasadowością.

Istnieje kilka typów odżywek. Jedne pokrywają wyłącznie zewnętrzną część włosa zatem nazwane są powierzchniowymi, inne z kolei wnikają głęboko w strukturę włosów (odżywki wnikające). Jeszcze inne łączą w sobie zalety obu typów.

Nowoczesne odżywki równoważą strukturę chemiczną włosów i przeciwdziałają negatywnym skutkom zabiegów mechanicznych i chemicznych. Niektóre preparaty (m.in. zagęszczacze do włosów) przyklejają się do struktury włosa, wzmacniając go, a w niektórych przypadkach zagęszczając.

Warto podkreślić, że powodem złego stanu zdrowia włosów bywa często ignorowanie podstawowych zasad pielęgnacji  – właściwej techniki mycia i płukania włosów, zalecanych zbiegów, a także nieodpowiednie ich traktowanie (szarpanie przy czesaniu, zbyt częste zabiegi z użyciem preparatów chemicznych, nadmierna ekspozycja na słońce).