Przejdź do treści

Włosy i odżywianie

Na stan włosów wpływa wiele czynników i to nie tylko zewnętrznych, takich jak stosowane zabiegi  czy nawet pogoda, ale i wewnętrznych – zdrowie, a co za tym idzie tryb życia i odżywiania.

Wlosy-odzywianie 

Menu bogate w składniki odżywcze

Właściwe funkcjonowanie organizmu ma bezpośredni wpływ na włosy oraz skórę głowy. Niekorzystnie na ich kondycji odbijają się wszelkiego rodzaju diety czy kuracje prowadzone antybiotykami, a także zmęczenie. Dobremu zdrowiu służy natomiast zrównoważona dieta z posiłkami złożonymi m.in. ze świeżych warzyw i owoców. W codziennym menu nie może zabraknąć białka, a także różnego rodzaju witamin i mikroelementów.

  • Białko

Białka można nazwać składnikami budulcowymi organizmu, m.in. pełniąc funkcję wzmacniającą włosy oraz nadając mu prawidłową strukturę. Można je znaleźć w mięsie czerwonym i białym, rybach, jajach i innych produktach mlecznych, a także w nasionach roślin strączkowych i zbóż oraz w orzechach. Zrównoważona dieta powinna zawierać 15 – 20 procent pokarmów białkowych.

  • Witaminy A i E

Witamina A przyśpiesza cykl odnowy komórkowej i wpływa na poprawną budowę keratyny. Znajdziemy ją w świeżych olejach rybnych, wątrobie, jajkach, maśle, mleku, zielonych liściach warzyw, marchwi, pomidorach oraz żółtych owocach.

Witamina E jest natomiast antyoksydantem zwalczającym wolne rodniki. Chroni ona naczynia włosowate, zaopatruje włosy w niezbędne składniki odżywcze, chroni przed uszkodzeniem. Znajdziemy ją zwłaszcza w orzechach, migdałach, olejach roślinnych, zbożach i awokado.

  • Witamina B6

Witamina B6 wspomaga wzrost włosów, natomiast pozostałe witaminy z grupy B zapobiegają łojotokowi.  Bogatym źródłem witaminy B6 jest mięso z ryb – szczególnie z makreli i łososia. Można ją również znaleźć w mięsie indyczym oraz podrobach, zwłaszcza  wołowych i wieprzowych.

  • Żelazo

Żelazo decyduje o prawidłowej budowie i tempie wzrostu włosów. Pierwiastek ten znajdziemy w mięsie, wątrobie, skorupiakach, żółtkach jaj, roślinach strączkowych, orzechach i zbożu.

  • Cynk

Niedobór cynku może być przyczyną zahamowania wzrostu włosa, a nawet łysienia. Pierwiastek ten znajdziemy m.in. w mięsie, nabiale, pełnoziarnistych produktach zbożowych, nasionach warzyw strączkowych i jajkach.

  • Miedź

Jest odpowiedzialna za pigmentację włosów, ich prawidłową teksturę, zapobiega również ich wypadaniu. Niedobory tego pierwiastka powodują odbarwianie i zmiany strukturalne. Miedź znajdziemy m.in. w orzechach, mące z pełnego przemiału, fasoli, burakach, rybach, szpinaku i szparagach oraz mięsie.

Warto pamiętać, że pokarm jest cennym źródłem składników, które zapewniają organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, a włosom – bujny wzrost.