Przejdź do treści

Wypadanie włosów

Naturalnym zjawiskiem w przypadku włosów jest ich wymiana i odnawianie się. Z około stu tysięcy włosów na naszej głowie codziennie wypada około 60 do 80 sztuk. Co jednak robić w sytuacji, kiedy wypada ich więcej?

Utrata włosów

Włosy rosną na naszej głowie nieustannie. Przez okres od około 1 roku do 6 lat pojedynczy włos rośnie, następnie jego wzrost ulega zahamowaniu, by w końcowym stadium zmartwieć i wypaść. Jednak, zanim dany włos wypadnie, zazwyczaj inny jest już gotowy go zastąpić. Gorzej, jeśli starych włosów nie zastępują nowe.

Warto podkreślić, że przyczyn tego stanu może być więcej niż jedna – utrata włosów może nastąpić z powodu ich wypadnięcia i wówczas powodów należy szukać wewnątrz organizmu, bądź też wyrwania czy uszkodzenia skóry głowy i wówczas mamy do czynienia z przyczynami zewnętrznymi.

W sytuacji, kiedy następuje wzmożone wypadanie włosów spowodowane czynnikami wewnętrznymi, może dojść do ich przerzedzenia bądź powstania miejsc całkowicie ich pozbawionych (łysienie). Takie nadmierne wypadanie włosów określa się terminem effluvium, zaś powstawanie łysych miejsc – alopecią.

W zależności od przyczyn oraz objawów, utratę włosów możemy podzielić na następujące grupy:

  • łysienie typu męskiego,
  • łysienie plackowate,
  • łysienie rozlane.

Łysienie typu męskiego

W przypadku tego rodzaju zmian, charakterystyczne są następujące wzorce powstawania łysiny:

  • łysina u zasady czaszki,
  • „zakola”,
  • łysina czołowa,
  • okrągła łysina na środku czaszki (otoczona wianuszkiem włosów)

Za zmiany odpowiedzialne są zazwyczaj dwa czynniki, a mianowicie androgeny (męskie hormony) oraz skłonności genetyczne.

Niestety w przypadku tego rodzaju łysienia środki zaradcze niewiele pomagają. Co prawda wszelkiego rodzaju preparaty na porost włosów mogą poprawić ukrwienie skóry głowy, ale nie zapobiegną ostatecznie wyłysieniu. Bardziej skuteczne są preparaty hormonalne czy stymulujące podziały komórkowe w mieszku włosowym, a także środki zawierające substancje ingerujące w przemiany biochemiczne hormonów w skórze, ale mogą one być zażywane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

W przypadku już istniejącej łysiny pozostaje zabieg transplantacji włosów.

Tego typu zmiany mogą wystąpić również u kobiet, szczególnie po menopauzie, kiedy to maleje stężenie hormonów żeńskich, a wzrasta męskich. Ratunkiem jest hormonalna terapia zastępcza, która może zapobiegać tego typu przypadłości.

Łysienie plackowate

Niekiedy wypadanie włosów następuje w wyniku procesu zapalnego mieszków włosowych, na szczęście zazwyczaj na ograniczonej powierzchni. Powstają wówczas łyse miejsca, o kolistym kształcie, wyróżniające się od owłosionej skóry głowy. Choć przyczyny zapalenia mieszka nie są do końca wyjaśnione, to zazwyczaj ta przypadłość współistnieje z innymi problemami dermatologicznymi.

Leczenie łysienia plackowatego musi się odbywać pod kontrolą lekarza i trwa zazwyczaj kilka tygodni, choć schorzenie często się nawraca. Odrastające włosy na początku przypominają meszek i są pozbawione barwnika, ale stopniowo przybierają taki wygląd, jak pozostałe.

Łysienie rozlane

Przypadłość ta oznacza przerzedzanie włosów i może być spowodowana równymi przyczynami, m.in.: napromieniowaniem podczas terapii przeciwnowotworowej, chorobami zakaźnymi przebiegającymi z wysoką gorączką (np. szkarlatyna) czy restrykcyjnymi dietami bądź głodówkami.

Wszystkie te przyczyny wpływają na proces tworzenia się włosa i zakłócają fazę jego wzrostu. Zakłócenia mogą wystąpić w fazie wzrostu włosa – wówczas po usunięciu przyczyny, macierz włosa zaczyna ponownie wytwarzać komórki i po okresie około 3 miesięcy powraca normalny wzrost włosów. Może również wystąpić skrócenie fazy wzrostu włosa bądź wydłużenie fazy wzrostu. W tym ostatnim przypadku odpowiedzialne za ten stan mogą być hormony kobiece, ale normalizacja układu hormonalnego powoduje powrót normalnego wzrostu włosów.