Przejdź do treści

Włosy są podstawowym atrybutem urody, mogą ją podkreślać eksponując subtelne rysy twarzy czy delikatną szyję, ale mogą też dodawać lat czy sprawiać, że twarz będzie wyglądała na zmęczoną. Wpływ na nasz wizerunek ma nie tylko fryzura, ale i kolor włosów. Zazwyczaj mówimy  o włosach brązowych czy blond, osoby temperamentne kojarzą się z rudym, natomiast siwe – ze starością. Czy jednak rzeczywiście siwienie musi oznaczać koniec młodości?

Kolor włosów

Naturalny kolor włosów zależy od ilości oraz proporcji pigmentu, zwanego melaniną, którą włosy zawierają. We włosach możemy odnaleźć dwa rodzaje pigmentu: eumelaninę oraz feomelaninę. Pierwszy typ jest barwnikiem czarno-brązowym i występuje w największych ilościach w przypadku włosów ciemnych. Z kolei feomelanina ma zabarwienie żółto-czerwone, zatem zabarwia włosy rude bądź o żółtym odcieniu.

Wraz z wiekiem bądź pod wpływem stresu, produkcja pigmentu obniża się bądź nawet ustaje. Włos traci barwę, staje się przezroczysty i rozprasza światło, co daje wrażenie bieli. Włosy białe zawierają zatem bardzo mało pigmentu lub nie mają go wcale. Jako białe wyrastają nowe włosy, starsze pozostają niezmienione. W wyniku wymiany włosów proporcja białych wśród barwnych zaczyna się powiększać i włosy zaczynają siwieć. Jednak, z uwagi na fakt, iż ludzie siwi mają najczęściej część włosów pozbawiona pigmentu, natomiast część z pigmentem, siwizna rzadko kiedy jest idealnie biała – najczęściej włosy przybierają odcień szary bądź żółty,

Co robić z siwymi włosami?

Włosy siwe można zaakceptować, bądź też z nimi walczyć. Do tego najlepiej nadają się farby koloryzujące oraz naturalne płukanki, pozwalające przyciemnić włosy.

Farbowanie

Nowoczesne, dobrze kryjące farby, dają możliwość maskowania siwych włosów i utrzymywania wybranego kolory. Coraz częściej jednak siwizna jest doceniana, kojarzona z mądrością i doświadczeniem. Jeśli nie chcemy farbować siwych włosów, możemy je wyeksponować, podkreślić ich urok, chociażby dodając im lekki ton. W tym przypadku warto wybrać tymczasowe bądź półtrwałe barwniki w kolorach: srebrny, grafit, niebieski czy fiołkowy.

Płukanki:

Wykonane naturalnymi metodami płukanki nie zmienią spektakularnie koloru włosów i nie zamaskują włosów siwych, mogą jednak lekko je przyciemnić. Dlatego najlepsze rezultaty osiągniemy wówczas, kiedy włosy dopiero zaczynają tracić pigment, a w lusterku odbijają się tylko pojedyncze siwe pasma.

wlosy-plukanki

Płukanka z ziemniaków

Składniki:

  • ziemniaki,
  • woda

Wykonanie:

Obrane ze skórki ziemniaki gotuj w dużej ilości wody. Odcedź, ale nie wylewaj wody –  poczekaj aż wystygnie. Ostudzonym płynem wykonuj regularne płukanki. Używana systematycznie woda z ziemniaków nie tylko przyciemni włosy, ale także zapobiegnie nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Płukanka ziołowo – herbaciana

Składniki:

  • 3 czubate łyżki herbaty czarnej,
  • 2 łyżeczki rozmarynu,
  • 2 łyżeczki szałwii,
  • Ok. 1,5 l wody

Wykonanie:

Zioła i herbatę zalej gorącą wodą, trzymaj pod przykryciem przez ok. 30 minut. Następnie odcedź wywar i chłodny wcieraj w skórę głowy. Owiń włosy ręcznikiem i trzymaj przez ok. 30 minut, następnie spłucz włosy.  Składniki wywaru regulują procesy przedwczesnego siwienia, dlatego należy stosować preparat regularnie, najlepiej raz, dwa razy w tygodniu.